Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu z winy pracownika

Piotr Jankowski        20 kwietnia 2018        Komentarze (0)

Wiadomo, że cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu to dla każdego przedsiębiorcy, który ma w ofercie alkohol duża strata. Strata, która może trwać 3 lata, bo przez tak długi okres przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie nie może starać się o wydanie mu nowego. Oczywiście można to przeskoczyć, ale to tez wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Opisywałem już przyczyny, dla których może nastąpić cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Ale co w sytuacji, gdy odpowiedzialność za to ponosi pracownik?

Bo nie sprawdził wieku, bo się zagapił, bo mając to w obowiązkach podał błędne dane w oświadczeniu o ilości sprzedanego alkoholu, które zostały zakwalifikowane jako fałszywe.

Co wtedy?

Odpowiedzi oczywiście może być sporo, bo każda sprawa ma swoje indywidualne okoliczności. Istotne jest także to, na jakiej podstawie pracownik, których popełnił skuchę jest u Ciebie zatrudniony. Bo jeśli to jest umowa cywilnoprawna to przysługuje Ci pełen wachlarz możliwości, który zamyka się żądaniem pełnego odszkodowania, w tym także utraconych korzyści. Tutaj jednak istnieje małe  a l e. Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu z winy pracownika

Bo taki pracownik mógłby się bronić, a jeśli w sprawie okazałoby się, że podstawą zatrudnienia nie była umowa zlecenia, a umowa o pracę to nie tylko powództwo o odszkodowanie zostanie przez Sąd oddalone. Może się także okazać, że pracownik zechce to wykorzystać i spróbować uzyskać profity, których nie miał z uwagi na umowę zlecenia.

A co w sytuacji, gdyby była to umowa o pracę? Jak wiadomo, pracodawcy często stoją na straconej pozycji, więc ciężko spodziewać się fajerwerków. Istnieją jedne pewne okoliczności, które otwierają drogę do działania. Pracodawca ma większe możliwości jeśli pracownik umyślnie sprzedał alkohol nieletniemu, umyślnie podał fałszywe dane w oświadczeniu, czy umyślnie dopuścił się innego przewinienia skutkującego cofnięciem zezwolenia.

Czy taką umyślność łatwo wykazać? Niestety nie zawsze. Tym bardziej, że trzeba ją wykazać nie tylko w kierunku naruszenia danego obowiązku przez pracownika, ale także w kierunku chęci wyrządzenia pracodawcy szkody. Mówił chyba nawet już Hipokrates, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. I to prawda. Także na prawniczym polu! Warto więc pracownika przeszkolić, czy też dla przykładu dać mu do podpisania opis zachowań skutkujących cofnięciem zezwolenia.

Aha, na koniec. Na nic się zdają tłumaczenia przedsiębiorcy, że sprzedaż alkoholu nieletniemu to wina pracownika. Nawet gdy miałby on zostać wyrzucony na zbity pysk. Zezwolenie i tak zostanie cofnięte. Co jednak istotne, organy administracji nie zawsze radzą sobie z postępowaniami w sprawie cofnięcia zezwolenia. Często popełniają błędy formalne, proceduralne, czy dokonują błędnej wykładni przepisu (np. podanie nieprawdziwych danych, czy błędnych niezasadnie kwalifikują jako dane fałszywe). Z tym można walczyć.

Pozdrawiam

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: