Koszty eksploatacji lokalu – pułapki w umowie najmu #4

Piotr Jankowski        02 listopada 2015        Komentarze (0)

Po dłuższej przerwie, podczas której obserwowałem ruch generowany przez stronę wobec braku jej aktualizacji, przedstawiam Ci kolejne zagadnienie, w ramach cyklu pułapek w umowie najmu gastronomicznego. Tym razem analizuję koszty eksploatacji lokalu.

Na pierwszy rzut oka temat jest dość prosty, choć koncepcji jest kilka.

Skrajne koncepcje

Utopijna. W umowie zobowiązujesz się do opłaty czynszu w ustalonej wysokości. Nic o dodatkowych kosztach nie ma. To powinno Ci odpowiadać najbardziej, bo oznacza, że płacisz tyle ile wpisano do umowy i nic poza tym. Taka wersja rzadko jednak w przyrodzie występuje. A gdy już jest, właściciel zrobi wszystko, aby uległa zmianie bądź została rozwiązana.

Niechlujna. Podpisujesz umowę najmu lokalu gastronomicznego, gdzie widnieje zapis, że bezrefleksyjnie zobowiązujesz się jako najemca do ponoszenia kosztów eksploatacyjnych lokalu. Nic w tym dziwnego, bo wiesz przecież, że skoro korzystasz z lokalu, a konkretnie z prądu, wody czy gazu to ponosisz tego koszt. Właściciel też to wie, ale gorzej jak interpretuje ten zapis nieco szerzej i żąda dodatkowej zapłaty np. za zewnętrzny monitoring (do którego nie masz dostępu) uznając, że to przecież koszt eksploatacji lokalu. Przyznasz, ze o tym koszcie nie myślałeś podpisując umowę. Albo obciąża Cię kosztami, które zostały wygenerowane przed Twoim wstąpieniu do lokalu. Albo nie pokazuje Ci bieżących rozliczeń za media. Sytuacja więc robi się napięta, ale biznes idzie nieźle, więc płacisz. Choć mógłbyś tego uniknąć.

Koszty eksploatacji lokalu – opcja właściwa

Koszty eksploatacji lokalu opisujesz szczegółowo. Warto przy tym wskazać dokładne podstawy do wyliczenia opłat, wskaźniki liczników w momencie wejścia do lokalu, czy dodać obowiązek udzielenia informacji przez wynajmującego dotyczących rozliczeń pod rygorem nieobciążenia opłatą. Da Ci to pewność, że niechciane i zbędne koszty Cię ominą.

Kwestia opłat, którymi obciąża Cie wynajmujący jest szczególnie istotna, to przecież Twoje pieniądze. Zadbaj o nią właściwie.

W związku z powyższym, ciekaw jestem, co myślisz na temat obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości, który w umowie nakłada na Ciebie wynajmujący. Dodam jedynie, że obowiązek jego dodatkowej zapłaty jest bowiem dość kontrowersyjny. O tym w kolejnym wpisie.

Pozdrawiam!

Umowy najmu sporządzam hurtowo. Prowadzę też procesy sądowe, które wynikają ze sporów na ich tle. Wiem, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby prowadzony przez Ciebie biznes był zabezpieczony. Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu czy przeanalizowaniu umowy najmu możesz się ze mną skontaktować.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: