Praca w niedziele i święta w gastronomii i zakładzie hotelarskim

Piotr Jankowski        06 stycznia 2016        Komentarze (23)

Praca w niedziele i święta to w gastronomii i hotelarstwie dość istotny temat. Szczególnie w 2017 r., kiedy trwają pracę nad ustawą o zakazie handlu w niedziele i szczególnie na początku roku, kiedy dni ustawowo wolnych od pracy jest sporo. Zapewne Twój lokal nie był czynny przez cały świąteczny okres, niemniej jednak kwestia ustawowo wolnych dni pracy powinna być Ci znana, jeśli zatrudniasz personel na umowę o pracę.

Pomijam przy tym rozważania dotyczące sposobu zatrudnienia (umowa o pracę, czy zlecenia) i zasadności oraz wyższości jednego nad drugim. Jak to mówią, „wolnoć Tomku w swoim domku„. Aczkolwiek, ku przestrodze, Państwowa Inspekcja Pracy, ZUS i sądy powszechne nie wyznają tej zasady, stąd trzeba znać inne, które pozwolą uniknąć wątpliwej przyjemności kontaktu z organami państwowymi.

Praca w niedziele i święta w gastronomii i zakładzie hotelarskim

Wracając więc do meritum, zacząć należy od tego, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Jednakże ustawodawca czyni wyłom tej zasadzie między innymi w odniesieniu do gastronomii i zakładów hotelarskich uznając, że w takich placówkach praca w niedziele i święto jest dozwolona. Wskazać trzeba przy tym, że zatrudnieni na umowę o pracę mogą liczyć na dodatkowe bonusy, jeśli w takowe dni świadczyli pracę.

O jakich więc bonusach trzeba pamiętać?

  1. Obowiązek zapewnienia innego dnia wolnego od pracy – o ile pracownik nie jest zatrudniony w systemie weekendowym. Udzielenie dni wolnych od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto jest obowiązkowe i pracodawca musi ich udzielić nawet wbrew woli pracownika, a nadto nie zawsze jest ekwiwalentne, gdyż nawet za kilka godzin pracy w niedzielę lub święto pracodawca winien udzielić pracownikowi cały dzień wolny od pracy. Obowiązek ten wygląda następująco.
    • Jeśli pracownik świadczył pracę w niedzielę (lub w święto przypadające w niedzielę) – dnia wolnego od pracy należy udzielić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a gdy jest to niemożliwe – w ciągu okresu rozliczeniowego;
    • Jeśli pracownik świadczył pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.
  2. Dodatek do wynagrodzenia – jeśli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, czy święto we wskazanym wyżej terminie. Oznacza to, że dodatek może być przyznany jedynie wówczas, gdy zostanie wykazane, że nie było możliwe wykorzystanie dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, np. może to być długotrwała choroba pracownika. Dodatek ten oblicza się w ten sposób, że do normalnego wynagrodzenia należy dodać 100% wynagrodzenia.
  3. Wolna niedziela. Raz na 4 tygodnie, ale nie dotyczy pracownika zatrudnionego w systemie weekendowym. Oznacza to jednocześnie, że praca w więcej jak 3 niedziele z rzędu nie jest dopuszczalna.

Myślę, że zgodzisz się, iż obowiązków wcale dużo nie ma.;)

Aha, i dla pewności: okres rozliczeniowy jest to okres czasu, który powinien służyć do zaplanowania pracy pracownika. Zależny jest od systemu pracy, w jakim dana osoba świadczy pracę. W praktyce okres ten wynosi miesiąc, ale może być przedłużony.

Pozdrawiam!

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

dorota Marzec 7, 2017 o 10:34

mam pytanie pracuje w hotelu od roku jestem zatrudniona na umowe zlecenie czy pracujac w swieta nalezy mi sie podwojna stawka za godzine?

Odpowiedz

Piotr Jankowski Marzec 7, 2017 o 15:40

Szanowna Pani, w artykule jest odpowiedź na to pytanie. Dotyczy on umowy o pracę. Pozdrawiam

Odpowiedz

Elwira Kwiecień 19, 2017 o 13:50

Witam. Pracuję w gastronomii ale jestem na stażu, pracodawca chce żebym przyszła do pracy 1 i 3 maja. czy (że tak się wyrażę) mam coś do powiedzenia ?

Odpowiedz

Piotr Jankowski Kwiecień 20, 2017 o 07:40

Witam. Zawsze powinna mieć Pani coś do powiedzenia, jeśli z czymś się Pani nie zgadza. Jeśli chodzi o aspekt prawny, bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, czy np. w porze nocnej, chyba że starosta wyraził na to zgodę. Nie wiem jak jest w Pani przypadku. Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Kwiecień 20, 2017 o 19:32

Mam pytanie jestem zatrudniona w gastronomi na umowę o prace od poniedziałku do piątku od 8-16.00 moje pytanie czy 1 maja powinnam mieć wolny w związku ze świętem ? I jak z 3 maja? Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Jankowski Kwiecień 20, 2017 o 20:12

Zgodnie z powyższym wpisem, którego treść polecam szczególnej uwadze praca w święta w gastronomii jest dozwolona. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy powinna Pani mieć dzień wolny w dniu 1 i 3 maja nie znając szczegółów Pani sytuacji. Co do zasady, pracodawca może oczekiwać od Pani obecności w pracy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Kwiecień 20, 2017 o 20:34

Bardzo dziękuje

Odpowiedz

Małgorzata Kwiecień 24, 2017 o 09:33

Witam. Mam pytanie, pracuję w gastronomii i w dniach 1 oraz 3 maja pracujemy ale zdaniem pracodawcy nie ma czegoś takiego jak dzień wolny czy dodatek do wypłaty, co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedz

Piotr Jankowski Kwiecień 27, 2017 o 22:31

Witam Panią serdecznie, to jeszcze zależy od systemu pracy u Państwa, umowy na podstawie jakiej Pani pracuje. Rozwiązań tej sytuacji jest kilka, proszę o kontakt na e-mail celem uzyskania porady prawnej. Co do zasady uprawnienia przysługują takie, jak opisałem we wpisie – może trzeba to pracodawcy pokazać.;) Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Maj 2, 2017 o 10:01

Witam pracuję w gastronomii od 12 lat na umowę o pracę mój szef robi c miesiąc robi grafik pracy w którym przeważnie wypada ze pracuję pierwszy dzień 11 godzin, drugi dzień 7 godzin, trzeci dzień wolny, chodź niekiedy są wyjątki czasem pracuję dzień na dzień albo trzy w pracy i 1 wolny, suma sumaru wychodzi norma godzin w miesiącu jaka ma byc z paroma nadgodzinami, ale do tego nie mam pretensji. Tylko mam obiekcje co do urlopu. Gdy idę na urlop to pracodawca już nie wpisuje urlopów w te dni w pracy tylko od pn do piątku, nie zważając na na grafik. Czyli gdy według grafiku pracuję w pn-wolne, wt-w pracy, śr-w pracy, czw-wolne, pt-w pracy, sob-w pracy i niedziela w pracy. To pracodawca i tak zawsze w wpisuje urlop od poniedziałku do piątku nie patrząc na to czy to są wolne dni czy nie według grafiku. i twierdzi ze urlopu nie może wpisywać w niedziele i soboty.

Odpowiedz

Piotr Jankowski Maj 16, 2017 o 15:06

Urlop może być też w soboty i niedziele, jeśli są pracujące. Zależy to od systemu i rozkładu pracy.

Odpowiedz

Tomek Maj 10, 2017 o 15:33

Witam
Pracujemy w restauracji na umowę o pracę. Jak to w gastronomii bywa 7 dni. Nie przekraczamy ustawowej liczby godzin, tzn. w kwietniu wyszło mi 152 godziny. Pracujemy za to też w niedziele. Czy za pracę w niedzielę powinniśmy otrzymywać dzień wolny. Czy traktować jako zwykły dzień pracy? Za święto otrzymujemy dzień wolny np. za ostatnie święta wielkanocne (poniedziałek)

Odpowiedz

Piotr Jankowski Maj 16, 2017 o 15:03

Przecież w tym wpisie jest wszystko czarno na białym opisane. Niedziela traktowana jest jak święto, czyli dzień wolny, dodatek plus wolna niedziela raz na 4 tygodnie, o ile nie jest to system pracy weekendowy, a z tego co Pan pisze to nie jest.

Odpowiedz

Roksana Maj 11, 2017 o 17:28

Witam mam pytanie pracuje w gastronomii od ponad roku jestem na każde ich zawołanie nadgodziny weekendy teraz odmówiła przyjścia w sobotę i niedzielę czy mam do tego prawo? Mam umowę o pracę i wspomnę jeszcze ze od roku mam nieregularne wypłaty i cały czas się nie zgadzają

Odpowiedz

Piotr Jankowski Maj 16, 2017 o 15:01

Ma Pani do tego prawo, ale to zależy od wielu czynników – rodzaj umowy o pracę, potrzeby pracodawcy, charakter pracy, stanowisko itp. Proponuję zmienić miejsce pracy a zaległych wypłat dochodzić w procesie.

Odpowiedz

Karolina Czerwiec 7, 2017 o 18:26

Witam. Mam pytanie odnośnie rozliczenia za świeto. Jesli pracuje na umowę o prace na najniższej krajowej w małym lokalu gastronomicznym jak powinnam być rozliczona za 10 h pracy w święto?
Czy stawka godzinowa wynika z pensji ?? Czy pracodawca może zapłacić mi jednakową stawkę czy 9,10 h to nagodziny?

Odpowiedz

Piotr Jankowski Czerwiec 19, 2017 o 10:06

Witam, jeśli pracuje Pani więcej niż 8h danego dnia to co do zasady pracuje Pani w nadgodzinach. Ale wyjątków od tej zasady jest dużo. Zależy w jakim systemie czasu pracy Pani pracuje, w jakim okresie rozliczeniowym itp.

Odpowiedz

Marcelina Lipiec 1, 2017 o 10:27

Witamm. Jestem zatrudniona na umowę o pracę w ktorej jest tylko napisane ze na caly etat. W sezonie zimowym od stycznia do marca bywa że pracuje po 100h miesiecznie. Lecz od maja pracuje do 200h bywa nawet ze pracuje 24 godziny a potem nastepnego dnia nie mam wolnego tylko znowu 10 badz 12 godzin i tak w kazdy weekend. Nie dostaje za to dodatków czasami tylko 1 dzień wolnego. Szefowa twierdzi ze odrabiam godziny ktorych nie przepracowałam w weekend czy może to tak wyglądać i czy powinnam się na to zgadzać?

Odpowiedz

Piotr Jankowski Lipiec 3, 2017 o 09:55

Witam Panią, generalnie nie. Umowa na cały etat ma swoje limity i praca ponad te limity i w dni ustawowo wolne od pracy powodują, że powinny się należeć dodatkowe kwoty i profity.

Odpowiedz

Grzegorz Październik 17, 2017 o 12:26

Panie Piotrze,
Czy w hotelu można przyjąć tygodniowy system pracy np od środy do niedzieli a poniedziałek i wtorek zrobić dniami wolnymi? Czy można go rozliczać tak jak pracę w systemie podstawowym (poniedziałek – piątek) i nie wypłacać dodatkowego wynagrodzenia za sobotę i niedzielę (przy założeniu że w tym systemie poniedziałek i wtorek pełnią rolę dnia świątecznego)?

Odpowiedz

Piotr Jankowski Październik 30, 2017 o 15:47

Witam Panie Grzegorzu,
może Pan tak zrobić, ale w sumie niewiele to zmieni, bo nie uniknie Pan wolnej co czwartej niedzieli.
Pozdrawiam,
PJ

Odpowiedz

Agata Listopad 28, 2017 o 16:04

Witam. Pracuje w gastronomii od jakiś 2 tygodni. I mam pytanie do pracy w dni wolne od pracy. Otóż czy szefowa ma prawo żądać ode mnie przyjścia w te dni do pracy np. Święta, sylwester? Czy mam prawo jej odmówić i powiedzieć że już coś wcześniej miałam zaplanowane? Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Jankowski Grudzień 2, 2017 o 12:37

Witam, tak – szefostwo ma takie uprawnienia. Pani może się nie zgodzić. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: