Praca w niedziele i święta w gastronomii i zakładzie hotelarskim

Piotr Jankowski        06 stycznia 2016        47 komentarzy

Praca w niedziele i święta to w gastronomii i hotelarstwie dość istotny temat. Szczególnie w 2017 r., kiedy trwają pracę nad ustawą o zakazie handlu w niedziele i szczególnie na początku roku, kiedy dni ustawowo wolnych od pracy jest sporo. Zapewne Twój lokal nie był czynny przez cały świąteczny okres, niemniej jednak kwestia ustawowo wolnych dni pracy powinna być Ci znana, jeśli zatrudniasz personel na umowę o pracę.

Pomijam przy tym rozważania dotyczące sposobu zatrudnienia (umowa o pracę, czy zlecenia) i zasadności oraz wyższości jednego nad drugim. Jak to mówią, „wolnoć Tomku w swoim domku„. Aczkolwiek, ku przestrodze, Państwowa Inspekcja Pracy, ZUS i sądy powszechne nie wyznają tej zasady, stąd trzeba znać inne, które pozwolą uniknąć wątpliwej przyjemności kontaktu z organami państwowymi.

Praca w niedziele i święta w gastronomii i zakładzie hotelarskim

Wracając więc do meritum, zacząć należy od tego, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Jednakże ustawodawca czyni wyłom tej zasadzie między innymi w odniesieniu do gastronomii i zakładów hotelarskich uznając, że w takich placówkach praca w niedziele i święto jest dozwolona. Wskazać trzeba przy tym, że zatrudnieni na umowę o pracę mogą liczyć na dodatkowe bonusy, jeśli w takowe dni świadczyli pracę.

O jakich więc bonusach trzeba pamiętać?

  1. Obowiązek zapewnienia innego dnia wolnego od pracy – o ile pracownik nie jest zatrudniony w systemie weekendowym. Udzielenie dni wolnych od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto jest obowiązkowe i pracodawca musi ich udzielić nawet wbrew woli pracownika, a nadto nie zawsze jest ekwiwalentne, gdyż nawet za kilka godzin pracy w niedzielę lub święto pracodawca winien udzielić pracownikowi cały dzień wolny od pracy. Obowiązek ten wygląda następująco.
    • Jeśli pracownik świadczył pracę w niedzielę (lub w święto przypadające w niedzielę) – dnia wolnego od pracy należy udzielić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a gdy jest to niemożliwe – w ciągu okresu rozliczeniowego;
    • Jeśli pracownik świadczył pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.
  2. Dodatek do wynagrodzenia – jeśli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, czy święto we wskazanym wyżej terminie. Oznacza to, że dodatek może być przyznany jedynie wówczas, gdy zostanie wykazane, że nie było możliwe wykorzystanie dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, np. może to być długotrwała choroba pracownika. Dodatek ten oblicza się w ten sposób, że do normalnego wynagrodzenia należy dodać 100% wynagrodzenia.
  3. Wolna niedziela. Raz na 4 tygodnie, ale nie dotyczy pracownika zatrudnionego w systemie weekendowym. Oznacza to jednocześnie, że praca w więcej jak 3 niedziele z rzędu nie jest dopuszczalna.

Myślę, że zgodzisz się, iż obowiązków wcale dużo nie ma.;)

Aha, i dla pewności: okres rozliczeniowy jest to okres czasu, który powinien służyć do zaplanowania pracy pracownika. Zależny jest od systemu pracy, w jakim dana osoba świadczy pracę. W praktyce okres ten wynosi miesiąc, ale może być przedłużony.

Pozdrawiam!

{ 47 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

dorota 7 marca, 2017 o 10:34

mam pytanie pracuje w hotelu od roku jestem zatrudniona na umowe zlecenie czy pracujac w swieta nalezy mi sie podwojna stawka za godzine?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 7 marca, 2017 o 15:40

Szanowna Pani, w artykule jest odpowiedź na to pytanie. Dotyczy on umowy o pracę. Pozdrawiam

Odpowiedz

Elwira 19 kwietnia, 2017 o 13:50

Witam. Pracuję w gastronomii ale jestem na stażu, pracodawca chce żebym przyszła do pracy 1 i 3 maja. czy (że tak się wyrażę) mam coś do powiedzenia ?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 20 kwietnia, 2017 o 07:40

Witam. Zawsze powinna mieć Pani coś do powiedzenia, jeśli z czymś się Pani nie zgadza. Jeśli chodzi o aspekt prawny, bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, czy np. w porze nocnej, chyba że starosta wyraził na to zgodę. Nie wiem jak jest w Pani przypadku. Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika 20 kwietnia, 2017 o 19:32

Mam pytanie jestem zatrudniona w gastronomi na umowę o prace od poniedziałku do piątku od 8-16.00 moje pytanie czy 1 maja powinnam mieć wolny w związku ze świętem ? I jak z 3 maja? Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Jankowski 20 kwietnia, 2017 o 20:12

Zgodnie z powyższym wpisem, którego treść polecam szczególnej uwadze praca w święta w gastronomii jest dozwolona. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy powinna Pani mieć dzień wolny w dniu 1 i 3 maja nie znając szczegółów Pani sytuacji. Co do zasady, pracodawca może oczekiwać od Pani obecności w pracy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika 20 kwietnia, 2017 o 20:34

Bardzo dziękuje

Odpowiedz

Małgorzata 24 kwietnia, 2017 o 09:33

Witam. Mam pytanie, pracuję w gastronomii i w dniach 1 oraz 3 maja pracujemy ale zdaniem pracodawcy nie ma czegoś takiego jak dzień wolny czy dodatek do wypłaty, co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 27 kwietnia, 2017 o 22:31

Witam Panią serdecznie, to jeszcze zależy od systemu pracy u Państwa, umowy na podstawie jakiej Pani pracuje. Rozwiązań tej sytuacji jest kilka, proszę o kontakt na e-mail celem uzyskania porady prawnej. Co do zasady uprawnienia przysługują takie, jak opisałem we wpisie – może trzeba to pracodawcy pokazać.;) Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam 2 maja, 2017 o 10:01

Witam pracuję w gastronomii od 12 lat na umowę o pracę mój szef robi c miesiąc robi grafik pracy w którym przeważnie wypada ze pracuję pierwszy dzień 11 godzin, drugi dzień 7 godzin, trzeci dzień wolny, chodź niekiedy są wyjątki czasem pracuję dzień na dzień albo trzy w pracy i 1 wolny, suma sumaru wychodzi norma godzin w miesiącu jaka ma byc z paroma nadgodzinami, ale do tego nie mam pretensji. Tylko mam obiekcje co do urlopu. Gdy idę na urlop to pracodawca już nie wpisuje urlopów w te dni w pracy tylko od pn do piątku, nie zważając na na grafik. Czyli gdy według grafiku pracuję w pn-wolne, wt-w pracy, śr-w pracy, czw-wolne, pt-w pracy, sob-w pracy i niedziela w pracy. To pracodawca i tak zawsze w wpisuje urlop od poniedziałku do piątku nie patrząc na to czy to są wolne dni czy nie według grafiku. i twierdzi ze urlopu nie może wpisywać w niedziele i soboty.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 16 maja, 2017 o 15:06

Urlop może być też w soboty i niedziele, jeśli są pracujące. Zależy to od systemu i rozkładu pracy.

Odpowiedz

Tomek 10 maja, 2017 o 15:33

Witam
Pracujemy w restauracji na umowę o pracę. Jak to w gastronomii bywa 7 dni. Nie przekraczamy ustawowej liczby godzin, tzn. w kwietniu wyszło mi 152 godziny. Pracujemy za to też w niedziele. Czy za pracę w niedzielę powinniśmy otrzymywać dzień wolny. Czy traktować jako zwykły dzień pracy? Za święto otrzymujemy dzień wolny np. za ostatnie święta wielkanocne (poniedziałek)

Odpowiedz

Piotr Jankowski 16 maja, 2017 o 15:03

Przecież w tym wpisie jest wszystko czarno na białym opisane. Niedziela traktowana jest jak święto, czyli dzień wolny, dodatek plus wolna niedziela raz na 4 tygodnie, o ile nie jest to system pracy weekendowy, a z tego co Pan pisze to nie jest.

Odpowiedz

Roksana 11 maja, 2017 o 17:28

Witam mam pytanie pracuje w gastronomii od ponad roku jestem na każde ich zawołanie nadgodziny weekendy teraz odmówiła przyjścia w sobotę i niedzielę czy mam do tego prawo? Mam umowę o pracę i wspomnę jeszcze ze od roku mam nieregularne wypłaty i cały czas się nie zgadzają

Odpowiedz

Piotr Jankowski 16 maja, 2017 o 15:01

Ma Pani do tego prawo, ale to zależy od wielu czynników – rodzaj umowy o pracę, potrzeby pracodawcy, charakter pracy, stanowisko itp. Proponuję zmienić miejsce pracy a zaległych wypłat dochodzić w procesie.

Odpowiedz

Karolina 7 czerwca, 2017 o 18:26

Witam. Mam pytanie odnośnie rozliczenia za świeto. Jesli pracuje na umowę o prace na najniższej krajowej w małym lokalu gastronomicznym jak powinnam być rozliczona za 10 h pracy w święto?
Czy stawka godzinowa wynika z pensji ?? Czy pracodawca może zapłacić mi jednakową stawkę czy 9,10 h to nagodziny?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 19 czerwca, 2017 o 10:06

Witam, jeśli pracuje Pani więcej niż 8h danego dnia to co do zasady pracuje Pani w nadgodzinach. Ale wyjątków od tej zasady jest dużo. Zależy w jakim systemie czasu pracy Pani pracuje, w jakim okresie rozliczeniowym itp.

Odpowiedz

Marcelina 1 lipca, 2017 o 10:27

Witamm. Jestem zatrudniona na umowę o pracę w ktorej jest tylko napisane ze na caly etat. W sezonie zimowym od stycznia do marca bywa że pracuje po 100h miesiecznie. Lecz od maja pracuje do 200h bywa nawet ze pracuje 24 godziny a potem nastepnego dnia nie mam wolnego tylko znowu 10 badz 12 godzin i tak w kazdy weekend. Nie dostaje za to dodatków czasami tylko 1 dzień wolnego. Szefowa twierdzi ze odrabiam godziny ktorych nie przepracowałam w weekend czy może to tak wyglądać i czy powinnam się na to zgadzać?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 3 lipca, 2017 o 09:55

Witam Panią, generalnie nie. Umowa na cały etat ma swoje limity i praca ponad te limity i w dni ustawowo wolne od pracy powodują, że powinny się należeć dodatkowe kwoty i profity.

Odpowiedz

Grzegorz 17 października, 2017 o 12:26

Panie Piotrze,
Czy w hotelu można przyjąć tygodniowy system pracy np od środy do niedzieli a poniedziałek i wtorek zrobić dniami wolnymi? Czy można go rozliczać tak jak pracę w systemie podstawowym (poniedziałek – piątek) i nie wypłacać dodatkowego wynagrodzenia za sobotę i niedzielę (przy założeniu że w tym systemie poniedziałek i wtorek pełnią rolę dnia świątecznego)?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 30 października, 2017 o 15:47

Witam Panie Grzegorzu,
może Pan tak zrobić, ale w sumie niewiele to zmieni, bo nie uniknie Pan wolnej co czwartej niedzieli.
Pozdrawiam,
PJ

Odpowiedz

Agata 28 listopada, 2017 o 16:04

Witam. Pracuje w gastronomii od jakiś 2 tygodni. I mam pytanie do pracy w dni wolne od pracy. Otóż czy szefowa ma prawo żądać ode mnie przyjścia w te dni do pracy np. Święta, sylwester? Czy mam prawo jej odmówić i powiedzieć że już coś wcześniej miałam zaplanowane? Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Jankowski 2 grudnia, 2017 o 12:37

Witam, tak – szefostwo ma takie uprawnienia. Pani może się nie zgodzić. Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek 28 listopada, 2017 o 17:56

Witam.
Mam pytanie, pracuje w lokalu gastronomicznym co drugi dzień, po 12 h,.
Czyli mam co drugi dzień wolny. W sumie po całym miesiącu wychodzi mi trochę nadgodzin, czy to mogę dodatkowo odebrać / lub może mi wypłacić za to szef?
A pytanie o niedziele, bo wypadają mi z grafiku niedziele i czy dodatkowo powinienem dostać wolne, czy wolny jest właśnie np poniedziałek z zasady?
dziekuje za pomoc.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 lutego, 2018 o 10:03

Witam, nadgodziny można dodatkowo odebrać w naturze bądź za wynagrodzeniem. Np. poniedziałek nie jest dniem wolnym od pracy, przepisy dot. konkretnie niedzieli bądź innego dnia wolnego od pracy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona 30 listopada, 2017 o 12:46

Witam , mam pytanie prowadzę restaurację i moim pracownicy etatowi pracują w systemie pracy dwa na dwa.
Często w święta mamy otwarte, ale co w przypadku kiedy pracownikowi wg grafiku wypada dzień wolny a ja podjęłam decyzję o zamknięciu. Czy w tym przypadku to jest urlop dla pracownika nie wiem jak mam to interpretować do końca. Czy mogę prosić o pomoc.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 lutego, 2018 o 10:04

Witam, nie wiem, czy do końca Panią rozumiem, ale generalnie w takiej sytuacji zakład pracy jest zamknięty, więc praca nie jest świadczona. Nie mówimy w takiej sytuacji o urlopie. Pozdrawiam

Odpowiedz

greta 19 grudnia, 2017 o 21:18

witam mam umowe o prace i pracuje 2na dwa dni po 12 godz, od tamtego roku włascicielka hotelu przestała nam płacic za świeta czy to jest normalne? po za tym urlop liczy po 11 godz, i godz jestesmy w plecy na urlopie bo pracujemy po 12 godz, a pracując 2 dni świat Bożego Narodzenia jest do tyłu i to dużo bo wszyscy płacicili 100% dodatkowo, można sie było poświecić ale za zwykła pensje to chyba jakis przekret jakie jest prawo kodeksu żeby jej to udowodnić dziekuje

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 lutego, 2018 o 10:18

Witam, jeśli Pani system pracy nie jest systemem pracy weekendowym – wypłata za nadgodziny się należy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dariusz 2 stycznia, 2018 o 19:04

Witam
Mam pytanie pracuję w hotelu jako kelner , ale nasz przełożony zaproponował mi zastępce kierownika restauracji . Tylko że sprawa wygląda tak, pensja + nienormowany czas pracy u nas pracuje się po 200 godzin za pensję. Czy jest to zgodne z przepisami
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 lutego, 2018 o 10:17

Witam, na stanowisku kierowniczym jest nienormowany czas pracy, także może to być zgodne z przepisami, jednak każdą sytuację należy oceniać oddzielnie. Może się okazać, że stanowisko jest tylko dla pozoru kierownicze, aby właśnie wyeliminować żądania dot. nadgodzin. Pozdrawiam

Odpowiedz

Patrycja 5 marca, 2018 o 16:03

Witam,w gastronomii pracuje już rok czasu od tygodnia mam umowę na 1/2etatu pracuje dziennie po 10 godzin prócz niedziel. Dostałam umowę w której zawarta jest tylko stawka stanowisko I wynagrodzenie w wysokości 1050zl. Nie ma wzmianki o urlopach nic.. czy urlop mi się nalezy?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 marca, 2018 o 16:13

Witam, urlop przysługuje zawsze. Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda 5 marca, 2018 o 21:35

Witam. Znów pytanie o święta. 26.12 i poniedziałek wielkanocny często u mas w lokalu są imprezy. 24.12 i 25.12 mamy wolne ale szefowa chce żebyśmy przyszli do pracy 26. Czy jeśli przyjdę do pracy w te dni świąteczne powinnam dostać jakiś dodatek? Jeśli tak to jaka jest wysokość dodatku w święta?Czytałam kilka razy artykół i nie mogę się doczytać. Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 marca, 2018 o 21:47

Witam, co do zasady: „Dodatek ten oblicza się w ten sposób, że do normalnego wynagrodzenia należy dodać 100% wynagrodzenia.”. Jeśli więc zarabia Pani tego dnia 10 zł, to za święto jest plus 10 zł. Po więcej szczegółów i upewnienie się co do sytuacji zapraszam po poradę prawną. Pozdrawiam

Odpowiedz

Angelika 29 marca, 2018 o 10:48

Dzień dobry! Panie Piotrze , proszę mi powiedzieć… Pracuje na stanowisku recepcjonisty w pensjonacie (umowa o pracę). Przepracowuje 40 godzin tygodniowo (pn-pt) plus dodatkowo pracuję po 15h w jeden dzień weekendu (na zmiane – raz W sobotę, raz w niedziele). Jeden weekend w miesiącu jest oczywiście wolny. Ile dni wolnych przysluguje za jeden dzień pracujący *15h w weekend ? Czy w hotelarstwie obowiązuje 40h tygodniowy wymiar pracy ? BĘDĘ WDZIĘCZNA ZA INFO.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 kwietnia, 2018 o 09:46

Witam serdecznie, wszystko zależy od konkretnych zapisów w umowie o pracę i systemu czasu pracy, jaki Panią obowiązuje. Uprawnienia, jakie Pani przysługują to trochę szerszy temat, dlatego w celu ich poznania (bo takowe istnieją) i możliwości ich dochodzenia zapraszam do kontaktu mailowego z Kancelarią celem uzyskania porady prawnej w tym zakresie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Jacek 4 kwietnia, 2018 o 14:56

Dzień dobry Panie Piotrze. Zamierzam rozstrzygnąć temat nadgodzin na drodze sądowej. Po zaliczeniu ostatnich trzech lat pracy wyszło mi ok 500 nadgodzin w różnych dniach, świętach, niedzielach. Za które nie otrzymałem żadnego dodatku. Wszystkie kart pracy nam zkserowane. Pracuję w hotelu jako szef kuchni, jednak nie jest to stanowisko stricte kierownicze. W umowie mam klauzulę ” dopuszczalna liczba h pracy ponad określony w umowie, których przekroczenie uprawnia pracownika oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia art. 151 $1kp” Czy na drodze postępowania, jest szansa na wyegzekwowanie należnych mi nadgodzin?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 5 kwietnia, 2018 o 09:41

Dzień dobry Panie Jacku, z tego co Pan opisuje to oczywiście, że jest możliwość. Proszę próbować. Pozdrawiam i powodzenia

Odpowiedz

Ania 11 kwietnia, 2018 o 22:59

Witam mam pytanie .pracuję w gastronomii jako kucharz.Ile niedziel muszę przepracować obowiązkowo?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 17 kwietnia, 2018 o 13:26

Witam, może być tak, że każdą niedzielę. Zależy od przyjętego systemu czasu pracy. W razie potrzeby, zapraszam do płatnej porady prawnej. Pozdrawiam, PJ

Odpowiedz

Świadomy konsument 27 grudnia, 2019 o 19:22

Witam pracuje w gastronomii jako kierowca-dostawca na um o pracę na najniższej krajowej. Mialem umowę ustną z kierownictwem że będę pracował we wszystkie święta ale bede mial wolne w sylwestra i nowy rok. Tydzień temu pracodawca uznał że jednak chce żebym przyszedł do pracy w oba te dni. Dodam tylko ze praktycznie w każdym miesiacu mam 40-50 godzin nadgodzin płatnych jakby to były zwykłe godziny. Czy mogę odmówić przyjścia?

Odpowiedz

Piotr Jankowski 21 lutego, 2020 o 11:04

Witam serdecznie, zawsze można odmówić przyjścia, ale gdy nie będzie to ustalone z pracodawcą to można się spodziewać konsekwencji. Z reguły albo sprawy załatwia się polubownie, albo angażuje osoby trzecie, sądy i inne organy. To, co robi pracodawca nie powinno mieć miejsca. Są instytucje, którym można to zgłosić. Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosia 22 stycznia, 2020 o 12:39

Dzien dobry mam umowe na 1/2 etatu w gastronomi i hotelarstwie a szefowostwo placi na godzine pracuje na kilku stanowiskach plus nocki na recepcji w sumie wychodzi nieraz ze pracuje po 20 godzin na dobę niby po nocy mam wolny dzień ale nie zawsze poniewaz wychodzi mi znowu na noc. Dodatkow zadnych nie dostaje pracy jedynie to zo z godzin zarobie w dodatku za marne 10 zl. A jezeli zglaszam i proboje porozmawiac ze to tak nie moze byc to zastawia sie jakimis glupimi wymowkami bodz unika rozmowy juz nie wiem co robic zwlaszcza ze nie moge sobie pozwolic na utrate pracy. Moje pytanie czy jest w zwiazku z tym jakiś pparagraf w kodeksie pracy na ten temat.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 21 lutego, 2020 o 11:01

Szanowna Pani, dziękuję za komentarz. Na pracę w niedziele i święta i w godzinach nadliczbowych są „paragrafy” w kodeksie pracy. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu mailowego w celu uzyskania płatnej porady prawnej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewa 16 lutego, 2020 o 21:37

Panie mecenasie pracuję w restauracji ,chcę się dowiedzieć jak mam liczyć urlop wypoczynkowy, chodzi mi konkretnie o sob. poz. Ewa

Odpowiedz

Piotr Jankowski 21 lutego, 2020 o 10:57

Witam serdecznie, dziękuję za komentarz. Zapraszam do kontaktu mailowego w celu uzyskania płatnej porady prawnej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: