30 listopada 2015 r. radcowie prawni zostali wyposażeni w możliwość występowania przed Urzędem Patentowym w sprawach dotyczących zgłoszenia znaku towarowego, co jest doskonałą okazją do popełnienia niniejszego wpisu. Przy czym skusiło mnie do tego coś jeszcze, także ten wpis będzie jedynie zalążkiem tematu.
Chciałbym się bowiem krótko odnieść do ostatnich rewelacji na temat otwarcia nowego lokalu w Warszawie nawiązującego do słynnego i kultowego już serialu Przyjaciele.
Otóż okazuje się, że knajpka „ma praktycznie nie różnić się od oryginału, podobnie jak logo.” Nie wiem, ile w tym prawdy, bo nie musiałem studiować dziennikarstwa, żeby wiedzieć, że treść newsa nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością.;) Niemniej jednak wykorzystam ten opis, aby zwrócić Ci uwagę na kwestię pierwszych kroków, które musisz podjąć, aby myśleć o rejestracji znaku towarowego, a wcześniej o pomyśle na nazwę lokalu.
Swoją drogą pomysł na lokal jest nietuzinkowy, marketingowo niebanalny i z pewnością chciałbym tam zawitać przy okazji odwiedzin w stolicy. Wprawdzie nie jest to żadne novum, bo toruński lokal luźno nawiązujący do serialu pokazała mi moja Lepsza Połowa już dawno temu, to jednak za inicjatywę warszawską trzymam kciuki. Tym bardziej, że miejsce zapewne chwyci, jeśli oczywiście podtrzyma jakość prezentowaną choćby w Toruniu, bo tam chętnie wrócę.
Tak czy inaczej, uwzględniając prawną otoczkę znaku towarowego trzeba pamiętać o tym, że biznes należy prowadzić w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. W tym sensie, że ktoś może już prowadzić lokal o nazwie, jaką chcemy użyć, a rejestracja znaku może już być dokonana. O tym, że znak towarowy Central Perk (słowny i graficzny) jest zarejestrowany na rzecz Warner Bros. Entertainment Inc. możemy dowiedzieć się z ogólnodostępnej bazy. To między innymi tam bądź na stronę Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej musisz zajrzeć, aby zobaczyć, czy z danej nazwy w ogóle możesz skorzystać.
Oczywiście można dywagować, czy dodanie barw i pojedynczego wyrazu do zastrzeżonego loga (tak jak w Toruniu) powoduje jego naruszenie, jednak nie to jest w tej chwili przedmiotem wpisu.
A zatem w pierwszej kolejności należy przeprowadzić badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego, tj. upewnić się, czy nie został on nigdzie zgłoszony. A może być zgłoszony w kraju bądź też w Unii Europejskiej. Badanie może poprzedzić nie tylko strcite rejestrację znaku, ale przede wszystkim samo nadanie nazwy dla Twojego lokalu. Musisz mieć świadomość, że nie każda nazwa lokalu może mieć zastosowanie. Coraz powszechniejszy staje się bowiem trend kierujący restauratorami do zastrzegania nazw swoich restauracji. Tym bardziej, że jest to korzystne, jeśli myślisz przyszłościowo o ewentualnym otwarciu sieci.
Dodatkowo zadam Ci pytanie. Do jakich żądań może prowadzić naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy?
- zaniechania naruszania znaku – w tym wypadku należy zmienić nazwę lokalu lub domenę internetową. Generalnie nie będzie możliwości, aby w dalszym ciągu używać sporny znak.
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści,
- naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego.
- wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
Niestety, właściwą jest odpowiedź nr 4.
Wygląda więc na to, że przed rozpoczęciem działalności i nadaniem nazwy swojemu lokalowi, powinieneś przeprowadzić stosowne badanie znaku towarowego. Odnośnie obowiązków dotyczących rejestracji, opowiem Ci następnym razem.
Kończąc miłym akcentem musisz też wiedzieć, że korzystanie z czyjegoś znaku towarowego jest możliwe. Czy to w formie szerokiej współpracy na zasadzie franczyzy, czy na zasadzie samej umowy licencyjnej. Z czego być może i Toruń, i Warszawa skorzystały albo niepewne czyhającego za oceanem „zła” liczą na powściągliwość wytwórni braci Warner w wykorzystywaniu uprawnień.
Może się przy tym okazać, że kultowy Central Perk doczeka się swojej siedziby nad Wisłą, czego inicjatorom uczciwie życzę.
Aha, kończąc już po raz ostatni, z przytoczonego na wstępie artykułu wynika, że Pani nie podpisała jeszcze umowy najmu lokalu. Jeśli Ty też tego nie zrobiłeś, zobacz jakich pułapek w takiej umowie należy się wystrzegać.;)
Pozdrawiam!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }