Jak otworzyć restaurację?

Piotr Jankowski        29 lipca 2015        4 komentarze

Wprawdzie poradnik dotyczący otwarcia restauracji opublikowałem przy okazji inauguracyjnego wpisu, lecz tematyka jest na tyle obszerna i opiera się na niuansach, przeto z pewnością będę do niej wracał.

Przeglądając gastronomiczne fora internetowe i otrzymując zapytania często pojawia się pytanie, czy w przypadku przejęcia nowego lokalu bądź też zakupu używanego food trucku konieczna jest wizyta w Sanepidzie.

Otóż odpowiedź brzmi: TAK. Wizyta w Sanepidzie jest konieczna z kilku względów.

  1. Poznasz Inspektorów z właściwej miejscowo Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy z reguły są przyjaznymi ludźmi, także równie przyjaźnie staraj się z nimi kontaktować i wykazuj chęć współpracy. Co nie oznacza współpracy na gruncie korupcyjnym – to może spotkać się z przykrymi konsekwencjami.
  2. Jednocześnie, w razie strachu przed organem kontroli, przełamiesz swoje bariery.
  3. Dowiesz się odnośnie wszystkich niezbędnych formalności, jakie musisz wdrożyć. One różnią się w zależności od zakresu czynności, jakie zamierzasz podjąć w nabytym lokalu. Niemniej jednak formalności zawsze są, stąd wizyta jest konieczna.
  4. Będziesz spał spokojnie mając informacje z pierwszej ręki.;)

Jeżeli zakres czynności nie ulegnie zmianie potrzebny będzie wniosek o zmianę danych, lecz jeśli Twój pomysł na prowadzenie knajpy różni się od poprzednika nawet w nieznacznej części, konieczny może być wniosek o zatwierdzenie zakładu.

Podobnie jest z zezwoleniem (koncesją) na alkohol. Nowy właściciel – nowe zezwolenie.

 

Pozdrawiam!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin Bartyński / Przekształcenie w spółkę z o. o. 3 sierpnia, 2015 o 16:23

Jak długo czeka się na wniosek o zatwierdzenie lokalu? I jaki jest koszt jego wydania? Jedną z opcji może być prekształcenie restauracji prowadzonej w formie jdg w spółkę zoo i potem sprzedaż udziałów w spółce. Ale pytanie czy koszt takiej operacji nie przewyższy kosztu uzyskania nowego zatwierdzenia.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 3 sierpnia, 2015 o 22:12

Decyzja w kwestii zatwierdzenia lokalu to czas rzędu 14 dni, a może i szybciej, kiedy wniosek składamy dopinając wszystko na ostatni guzik – mając wcześniej choćby uzgodniony projekt technologiczny. Kwestia zmiany danych też jest dość szybka. Wszystko w terminach administracyjnych (wezwania do braków też). Natomiast koszt samego wniosku jest nijaki, bo nie podlega opłacie. Myślę, że zaproponowane rozwiązanie w tym wypadku mogłoby doprowadzić do nadtwórczego zamętu, a i tak nie obyłoby się bez kontaktu z Sanepidem. Na pewno jednak przekształcenie w spółkę z o.o. jest jedną z opcji, która z wielu przyczyn może być interesująca;) Dzięki za komentarz.

Odpowiedz

Marcin 15 października, 2015 o 12:18

Witaj,
Mam dla Ciebie wydaje mi się ciekawe następujące pytanie. Otóż, czy przedsiębiorca zgłoszony od 2012r. w CEDiG, który wybudował lokal gastronomiczny i uzyskał pozwolenie na użytkowanie z PINB z XI 2013r., a decyzje zatwierdzającą PPIS w V.2014r. będzie musiał uiścić od tego lokalu za rok 2014 podatek od nieruchomości wg stawek właściwych dla nieruchomości będących w posiadaniu przedsiębiorcy, czy wg niższych stawek, bo lokal wpisany został do rejestru dopiero w V.2014r.. a w tym czasie ogłaszał się na portalach społecznościowych i nie tylko…?
Pozdrawiam
marcin

Odpowiedz

Piotr Jankowski 15 października, 2015 o 17:51

Witaj Marcinie!
temat faktycznie jest ciekawy, choć biorąc pod uwagę profiskalne orzecznictwo administracyjne, w tym stanowiska organów podatkowych, stawka będzie zapewne liczona od 2014 w wysokości określonej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności. Znaczenie może mieć też treść decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i zakreślona kategoria obiektu oraz dane widniejące w ewidencji gruntów i budynków. Ustawa o podatkach lokalnych jest raczej jasna w tym względzie. Dla przykładu, w odniesieniu do budynków, gdzie prowadzona jest wyłącznie działalność sezonowa też nie będzie miał znaczenia fakt, że przez pewien okres w danym roku działalność nie jest prowadzona i budynek stoi niewykorzystany. Zachęcam jednak do próby odwołania, czy wniesienia ewentualnej skargi do WSA. Zawsze jakieś szanse są, aby stawka była niższa czy liczona chociażby od czerwca 2014 r.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: