Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Piotr Jankowski        23 września 2015        4 komentarze

W poprzednim wpisie opisałem Ci procedurę dotyczącą zezwolenia (zwanego powszechnie koncesją) na sprzedaż alkoholu. Jeśli zatem już je masz i raczysz klientele swoimi trunkami to pamiętaj, żeby przestrzegać kilku zasad, aby formalne męki nie były parą w gwizdek. Inaczej może się okazać, że cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu stanie się rzeczywistością.

Organ wydający decyzję powinien pisemnie pouczyć Cię o warunkach prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych oraz o tym, w jakich sytuacjach zezwolenie może zostanie cofnięte. Tak czy inaczej, warto dokładnie zapoznać się z obowiązkami, jakie musisz spełnić.

Najważniejsze sytuacje warunkujące cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Sprzedaż wskazanej grupie osób

Nieprzestrzeganie określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, z których najbardziej powszechne i absolutnie zakazane to sprzedaż nieletnim, nietrzeźwym, czy sprzedaż na kredyt lub pod zastaw. Nawet jednorazowa czynność może spowodować utratę zezwolenia. Oczywiście formalności swoje, a praktyka swoje. Dlatego tajemnicą poliszynela jest wszechobecna sprzedaż alkoholu nieletnim, czy tym bardziej nietrzeźwym. Jeśli jednak zostanie ona zauważona przez kogoś, komu to się nie spodoba i kto życzliwie doniesie do odpowiednich organów to sprawa Twojego zezwolenia może wyglądać marnie. Tym bardziej, że wójt (burmistrz, prezydent) ma obowiązek wydać decyzję cofającą zezwolenie. Dlatego konieczne jest przeszkolenie personelu w kwestii sprzeciwu wobec sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym.

Kiedy można cofnąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Zakłócanie porządku publicznego

Awantury, krzyki i ogólne naruszenia porządku publicznego dzieją się przed Twoim lokalem, a Ty nie reagujesz poprzez zawiadomienie policji? Możesz liczyć się z utratą zezwolenia. Przy czym taki chaos musi mieć miejsce 2-krotnie w ciągu sześciu miesięcy. Oczywiście bardziej dotyczy to całonocnych lokali rozrywkowych i sklepów, to jednak niczego nie można wykluczyć.

Inne warunki

Nieprzestrzeganie określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych.

pouczenie

Czyli dla przykładu, cofnięcie zezwolenia może mieć miejsce jeśli stracisz tytuł prawny do lokalu.

Zakup z nielegalnego źródła

Kupujesz alkohol z nielegalnego źródła. Pamiętaj, że zakup alkoholu nawet od osób z którymi pracowałeś wcześniej, tj. od „uczciwego sprzedawcy” może być zakupem z nielegalnego źródła, jeśli dana osoba nie ma odpowiednich zezwoleń na hurtową sprzedaż alkoholu w czasie dokonywania transakcji. Dlatego bądź zaradny i sprawdzaj swojego kontrahenta, najlepiej przy okazji każdej dostawy napojów. Chyba, że zaopatrujesz się w hurtowniach cash and carry.

Fałszywe dane

Podałeś fałszywe dane w zakresie ilości sprzedaży alkoholu w roku poprzednim. Do dnia 31 stycznia musisz złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim. Podanie fałszywych danych może kusić, bo na ich podstawie ustalana jest opłata za zezwolenie na nadchodzący rok.

Skazania i zakazy

Jesteś osobą odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie? Czyli np. osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na którą zostało wydane zezwolenie. Nie możesz zostać prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jeśli prowadzisz działalność w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej bądź jesteś osobą odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie nie możesz mieć orzeczonego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Taki zakaz wynika przede wszystkim z prawa upadłościowego, ale również przy okazji skazania za popełnienie przestępstwa gospodarczego.

Sprzedaż w określonych miejscach

Nie sprzedawaj alkoholu w ośrodkach szkoleniowych i domach wypoczynkowych. To dopiero bystry zakaz prawda? W chwili obecnej raczej uznany za martwy, związany z poprzednią epoką. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi powstała w 1982 r. i do tej pory powyższy przepis nie został wyeliminowany. W chwili obecnej rozgraniczenie pomiędzy ośrodkiem szkoleniowym i domem wypoczynkowym, a np. hotelem, pensjonatem jest niemożliwa do uchwycenia w związku z czym nie powinna być podstawą do cofnięcia zezwolenia. Co najwyżej, takim miejscem może być sanatorium.

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu ma podwójny skutek. Po pierwsze tracisz możliwość sprzedaży alkoholu. Wprawdzie można to na kilka sposobów rozwiązać to jednak problem istnieje i jego rozwiązanie wymaga wysiłku i dodatkowych $. Po drugie nie możesz starać się o wydanie ponownego zezwolenia w okresie 3 lat od wydania decyzji o zezwoleniu. W innym wpisie wspomniałem także o sytuacji, cofnięcie nastąpiło z winy pracownika.

Bogate orzecznictwo sądów administracyjnych w kwestii cofnięcia zezwolenia oznacza, że problem nie jest prosty. Istnieje szereg aspektów, które należy przeanalizować, aby odpowiedzieć na pytanie, czy w danej sytuacji cofnięcie zezwolenia może nastąpić. Wynika to z dość szerokich i nieostrych przyczyn cofnięcia, jak właśnie nieprzestrzeganie zasad lub warunków sprzedaży alkoholu. Poza tym przyczyną są także nieprofesjonalne uchwały miejskie, które często niezgodne są z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, co przy okazji otwiera Ci furtkę do uchylenia niekorzystnej dla Ciebie decyzji.

Pozdrawiam!

______________
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu zezwolenia, wspólnie możemy z nią powalczyć. Skontaktuj się ze mną.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info 23 września, 2015 o 11:15

W zasadzie konkluzja jest już zawarta na samym początku artykułu – prawo prawem, a życie życiem. Zwłaszcza w kontekście sprzedaży nieletnim lub nietrzeźwym. Pytanie tylko o relację pomiędzy zyskiem ze sprzedaży, a stratą w kontekście utraty koncesji.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 23 września, 2015 o 15:53

Proza życia Wojtku;) Ale lokale gastronomiczne raczej trzymają się tych zasad. Powyższe dotyczy z reguły mniejszych sklepów spożywczych.

Odpowiedz

Katarzyna 23 marca, 2017 o 16:06

Witam,

a ja mam pytanie troszkę od innej strony. Na czyj wniosek koncesja może być cofnięta? Precyzując jaki organ może ubiegać się o zabranie zezwolenia na sprzedaż z tytułu zakłócania porządku publicznego częściej niż 2 razy na pół roku. ( w środku osiedla między blokami, 3 metry od placu zabaw, 50 metrów od przedszkola i 150 m od placówki opiekuńczej, w jednym budynku mieszczą się 3 lokale w tym dwa czynne całą dobę :).) Urząd miasta odsyła mnie na policję, policja odsyła mnie do urzędu miasta twierdząc że to on powinien złożyc do nich wniosek o potrwierdzenie zakłocania ciszy nocnej. Ja sla żadnej ze stron jako osoba prywatna nie jestem stroną do rozmowy, zastanawiam się czyj to mógłby być ustawowy obowiązek na uregulowanie tego przepisu? Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Jankowski 23 marca, 2017 o 17:09

„zastanawiam się czyj to mógłby być ustawowy obowiązek na uregulowanie tego przepisu?” – Przepisy reguluje się w Sejmie.;) „Na czyj wniosek koncesja może być cofnięta?” Koncesję cofa Urząd. Wniosek może złożyć każdy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: