O szyldach reklamujących lokal raz jeszcze

Piotr Jankowski        11 września 2015        Komentarze (0)

Wspominałem Ci w poprzednim wpisie, że wieszanie szyldów i reklam Twoich przedsięwzięć może być od 11 września nieco utrudnione. Dziś właśnie wchodzi w życie nowelizacja wprowadzająca całe to zamieszanie. Tym razem jednak chciałbym zwrócić uwagę na kwestię szyldu, który możesz zawiesić mając lokal w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków.

W ubiegłym roku (2014) w Olsztynie głośny był temat uruchomienia na starym mieście baru mlecznego. A raczej szyldu, który go reklamował. Tamtejsza grupa fascynatów miejskich postanowiła zbojkotować lokal z tego względu, że właściciel wywiesił szyld, który ich zdaniem nijak miał się choćby do charakteru starówki. Gdzieniegdzie podnoszono również larum z racji oszpecenia zabytku i zastanawiano się, gdzie podziewa się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Sprawa zrobiła się głośna. W efekcie właściciel ugiął się (prawdopodobnie) pod naporem wrzawy medialnej i zapowiedzianej kontroli urzędników. Zmienił szyld, co właściwie podobno wyszło mu dobre.

Osobiście rozumiem właściciela. Nad swoim lokalem też wywiesiłbym wcześniej opracowany szyld i nie prosił o zgodę nikogo poza właścicielem/zarządcą budynku. Stąd akcja bojkotu nie do końca do mnie przemówiła. Na marginesie dodam, że na jednej z kamienic nieopodal wisiały trzy duże płachty reklamowe, jedna pod drugą. Poza tym, akcja nie powinna być wymierzana w prowadzącego lokal, ale w decydentów, którzy mogli wprowadzić rozwiązania systematyzujące wygląd reklam na starym mieście. Ci ostatni często jednak zasłaniali się, że tak naprawdę to oni nie mają ku temu uprawnień, co nie do końca było prawdą, bo w innych miastach takie przedsięwzięcia były realizowane.

Wchodząca w życie ustawa ma takim sytuacjom przeciwdziałać. Oby nie tylko w teorii, gdyż jak się okazuje, nie nakłada ona obowiązku podjęcia odpowiednich uchwał. Wyposaża jedynie magistrat we właściwe możliwości. Daje również możliwość wnoszenia i składania postulatów do uchwały, o czym pisałem wcześniej, co z kolei umożliwi aktywistom oraz (mam nadzieję) restauratorom i hotelarzom podjęcie działań. Niemniej jednak, proces wdrożenia takiej uchwały będzie czasochłonny.

Dlatego w powyższej kwestii byłbym póki co spokojny. Nim dojdzie do jakichkolwiek uchwał, wiele wody w rzekach upłynie (a może wyschnie?). Jednak część z Was, już od dziś będzie musiała zmagać się też z innym problemem, jakim jest Wojewódzki Konserwator Zabytków (WKZ).

szyld zabytek

Dotyczy to lokali, które prowadzone są w budynku wpisanym do rejestru zabytków (być może zdecyduje się któregoś pięknego razu na pewną anegdotę i kilka wskazówek w tym temacie). Jeśli prowadzisz lokal w takim budynku to wiesz, a jeśli zamierzasz prowadzić to się dowiesz, że kontakt z Sanepidem w porównaniu do kontaktu z WKZ należy potraktować jako spacerek.

Ów problem to też konieczność uzyskania pozwolenia WKZ na umieszczanie na zabytku wpisanym do rejestru: urządzeń technicznych, tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych oraz napisów. Czas pokaże, jak hardzi będą w tej kwestii konserwatorzy, jednak doświadczenie uczy, że lubią oni mieć swoje zdanie. I aby nie być gołosłownym, jak przy okazji każdej informacji, tak i tym razem muszę Cię uświadomić, że umieszczenie na zabytku powyższych urządzeń bez pozwolenia może skończyć się karą ograniczenia wolności albo grzywny. Z uwagi na fakt, że jest to wykroczenie, to jej maksymalna wysokość opiewa na kwotę 5000 zł. Na marginesie – tak jak rozumiem zagrożenie karą grzywny, to już ciężko mi zrozumieć karę ograniczenia wolności.

Historia z Olsztyna pokazuje, że już przed wprowadzonymi zmianami, zamieszczenie szyldu na zabytku mogło spotkać się z wieloma nieprzyjemnościami. Obecnie, kwestia ta została objęta ustawą, przy czym podkreślam, że rejestr zabytków nie jest tym samym co gminna ewidencja zabytków. Pozwolenie dotyczące budynków wpisanych do ewidencji nie jest wymagane. Charakter budynku możesz sprawdzić wchodząc na stronę konkretnego Konserwatora.

Co ciekawe, w powyższej kwestii nie przewidziano przepisów przejściowych, stąd mogą pojawić się trudności w interpretacji, czy pozwolenia wymaga się od nowo zakładanych szyldów, czy również od istniejących. Osobiście uważam, że ustawa może obejmować jedynie te szyldy, które do tej pory nie pojawiły się na ścianie zabytku.

Z pomyślnością w kontakcie z WKZ,
pozdrawiam!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: