Zwolnienie z podatku VAT przy darowiźnie żywności – 3 zasady

Piotr Jankowski        09 września 2015        4 komentarze

Ciekawe, ile jest w Tobie chęci pomagania innym? Pewnie mniej z każdym usłyszanym zdaniem, w którym pojawia się zwrot: „obowiązek podatkowy”. Tak, kwestie podatkowe niejednego wyprowadziły z równowagi. I z rynku. A szczególnie bolesna i budząca sprzeciw jest sytuacja, w której chcesz komuś pomóc, a okazuje się, że nad głową powiewa Ci „obowiązek podatkowy”. 

Paradoksalna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizny. Wprawdzie nie pozbawiona jest ona racji, choć dla takiego zwykłego zjadacza chleba jak ja, racji nie do końca możliwych do przyjęcia. Oto bowiem okazuje się, że kupując produkty ponosisz koszt, który zmniejsza Twoją podstawę opodatkowania. Przyjmuje się zatem, iż w przypadku, kiedy decydujesz się darować produkt, który przyczynił się do zmniejszenia Twojego podatku (im większy koszt ponosisz tym mniejszy podatek płacisz) to ciąży na Tobie obowiązek podatkowy, a więc musisz zwrócić ten podatek Skarbowi Państwa. Bo przecież ustawodawca nie jest filantropem i odliczony VAT chce z powrotem. Tak uważa ustawodawca i taka jest zasada.

Zasady, co do zasady, mają wyjątki. Na szczęście. I jednym z nich jest darowizna żywności.

I tak oto, powracając do pytania z początku: ile jest w Tobie chęci pomagania innym? Ucieszę się, jeśli uznasz, że wystarczająco, aby dalej brnąć w dalszą część wpisu i dowiedzieć się, jak uniknąć podatku VAT oddając żywność w darowiźnie.

Jeśli zatem prowadzisz lokal gastronomiczny czy też świadczysz takie usługi w hotelu, możesz znaleźć bądź odpowiedzieć na kontakt organizacji pożytku publicznego (proponuję bardziej dom dziecka czy schronisko niż pensjonat dla uchodźców – nie słyszałem jeszcze o takiej organizacji, ale to kwestia czasu), która chętnie przyjmie od Ciebie trochę darmowej żywności w zamian za uśmiech podopiecznych. Aby jednak rozgonić wiszący nad Tobą obowiązek podatkowy, musisz spełnić kilka wymagań. Prostych.

  1. Darowiźnie podlegają produkty spożywcze z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%.
  2. Twoim kontrahentem mogą być wyłącznie organizacje pożytku publicznego (OPP). Ich lista jest powszechnie dostępna w sieci. Poza tym, uzyskując numer KRS organizacji możesz sprawdzić, czy faktycznie widnieje ona w rejestrze jako OPP. Wynika stąd, że nie możesz dokonać darowizny na rzecz osób indywidualnych albo instytucji, które nie posiadają przymiotu organizacji pożytku publicznego. Tzn. możesz, ale nie uzyskasz zwolnienia do podatku.
  3. Papierologia. Niestety, biurokracji w naszym kraju nigdy dość, ale spokojnie. To nic trudnego. Wszystkie dokumenty przechowuj sobie dziarsko w jednym miejscu. Mianowicie:
    1. Dokument potwierdzający dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co jest taką dokumentacją? Np. umowa darowizny. faktura 0%. To jest jasne, trzeba to mieć. Za każdą czynnością musi iść papier.
    2. Deklaracja o przeznaczeniu darowizny – wstępna. Produkty muszą być przeznaczone wyłącznie na cele działalności charytatywnej, o czym musisz wyraźnie wskazać osobie występującej z ramienia OPP, która podpisze Ci ten dokument.
    3. Deklaracja o przeznaczeniu darowizny – końcowa. Po wykorzystaniu produktów, OPP powinno Ci przekazać dokument obrazujący cel wykorzystania darowizny.

Powyższych obowiązków musi dopilnować również OPP. I z tego też wynika dobra i bezpieczna wiadomość. W przypadku, gdy OPP nie prowadzi dokumentacji określającej przeznaczenie otrzymanych towarów lub wykorzystano je na inne cele – podatek będzie zobowiązany uiścić Organizacja Pożytku Publicznego.

Zalety tych rozwiązań to nie tylko uśmiechnięte mordki dzieciaków czy potrzebujących, ale również korzyść dla Ciebie i środowiska.

___________________
Na koniec serdecznie Cię zachęcam, aby pewne przejawy pozytywnych dewiacji społecznych wcielać w życie na co dzień. Jeśli np. jesteś honorowym dawcą krwi i chciałbyś uzyskać darmowej porady prawnej, to uprzejmie zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Salut!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

katarzyna szmidt Grudzień 28, 2015 o 12:39

Witam,

Biorę udział w poświątecznej zbiórce żywności. Odbieramy pojedyncze torby \”resztek\” jeżdżąc po prywatnych domach.

Znam sporo restauratorów i zastanawiam się, czy oni wiedzą, że mogą uniknąć problemów z U.S. i oddawać żywność. Czy Pana zdaniem informacja ta jest ogólnie dostępna? Przyznam, że do dziś byłam przekonana, że nie można ominąć podatku.

Pozdrawiam serdecznie,
Kasia Szmidt

Odpowiedz

Piotr Jankowski Grudzień 28, 2015 o 13:37

Witam Panią serdecznie,
super inicjatywa, życzę powodzenia!
Poruszyłem ten temat na blogu, bo uważam, że niewielu restauratorów ma o tym wiedzę. Pomimo tego sądzę, że nawet kiedy restauratorzy zdają sobie sprawę z możliwości ominięcia podatku to nie decydują się na podjęcie konkretnych kroków, bo wymaga to czasu i znajomości papierologii. Wtedy jednak pojawia się Pani i tłumaczy wszystkim (pokazując choćby ten wpis), że wystarczy niewiele, aby pomóc ludziom, zaś wszelka dokumentacja będzie po Pani stronie.
Co do samych informacji – moim zdaniem są one ogólnie dostępne, ale też trzeba wyrazić inicjatywę, żeby je znaleźć. Prewencyjnie nikt o tym nie informuje, chyba że na tym blogu.;)
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Natalia Październik 19, 2016 o 12:30

Dzień dobry,

Jakim organom kontroli muszę wykazać dokumenty potwierdzające przekazywanie darowizn? Przez jaki okres muszę dokumenty przechowywać potwierdzające darowiznę?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Jankowski Październik 19, 2016 o 14:58

Witam Panią serdecznie, ma Pani na myśli darowiznę żywności jak mniemam?:) Generalnie dokumenty trzeba ujawnić wszystkim organom państwowym, które tego żądają. Z reguły będą to organy podatkowe. Jeśli chodzi o przechowywanie dokumentacji potwierdzającej darowiznę żywności – w mojej ocenie będzie to termin ogólny, tj. 5 lat.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: