Ciekawe, ile jest w Tobie chęci pomagania innym? Pewnie mniej z każdym usłyszanym zdaniem, w którym pojawia się zwrot: „obowiązek podatkowy”. Tak, kwestie podatkowe niejednego wyprowadziły z równowagi. I z rynku. A szczególnie bolesna i budząca sprzeciw jest sytuacja, w której chcesz komuś pomóc, a okazuje się, że nad głową powiewa Ci „obowiązek podatkowy”. Pamiętaj jednak, darowizna żywności przez lokal gastronomiczny może zostać dokonana w sposób, który umożliwia uniknięcie ewentualnego obciążenia podatkiem VAT.
Wpis zaktualizowany, zgodny ze stanem prawnym na dzień 18.04.2020 r.
Osobiście uważam, że ważne jest, aby jedzenie się nie marnowało. Sam staram się do tego nie dopuszczać. Widok żywności wyrzuconej na śmietnik jest mocno przygnębiający. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że są ludzie, którzy naprawdę żywności potrzebują.
Podatek VAT a darowizna
Paradoksalna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizny. Wprawdzie nie pozbawiona jest ona racji, choć dla takiego zwykłego zjadacza chleba jak ja, racji nie do końca możliwych do przyjęcia. Oto bowiem okazuje się, że kupując produkty ponosisz koszt, który zmniejsza Twoją podstawę opodatkowania (także podatku dochodowego). Przyjmuje się zatem, iż w przypadku, kiedy decydujesz się darować produkt, który przyczynił się do zmniejszenia Twojego podatku (im większy koszt ponosisz tym mniejszy podatek płacisz) to ciąży na Tobie obowiązek podatkowy, a więc musisz zwrócić ten podatek Skarbowi Państwa. Bo przecież ustawodawca nie jest filantropem i odliczony VAT chce z powrotem. Tak uważa ustawodawca i taka jest zasada.
Zasady, co do zasady, mają wyjątki. Na szczęście. I jednym z nich jest darowizna żywności.
I tak oto, powracając do pytania z początku: ile jest w Tobie chęci pomagania innym? Ucieszę się, jeśli uznasz, że wystarczająco, aby dalej brnąć w dalszą część wpisu i dowiedzieć się, jak uniknąć podatku VAT oddając żywność w darowiźnie.
Darowizna żywności – zwolnienie z VAT
Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny czy też świadczysz takie usługi w hotelu, możesz znaleźć bądź odpowiedzieć na kontakt organizacji pożytku publicznego. Bezpieczne w tym zakresie są popularne ostatnio Banki Żywności, które znaleźć można w niemal każdym większym mieście. Mogą to być również inne organizacje pożytku publicznego, jak np. domy dziecka. Organizacja chętnie przyjmie od Ciebie trochę darmowej żywności w zamian za uśmiech podopiecznych. Aby jednak rozgonić wiszący nad Tobą obowiązek podatkowy, musisz spełnić kilka wymagań. Prostych.
- Zwolnienie z podatku VAT dotyczy darowizny produktów spożywczych z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%.
- Twoim kontrahentem mogą być wyłącznie organizacje pożytku publicznego (OPP). Możesz je wyszukać na stronie Ministerstwa Finansów chociażby poprzez wpisanie miasta, w którym prowadzisz biznes. Poza tym, uzyskując numer KRS organizacji możesz sprawdzić, czy faktycznie widnieje ona w rejestrze jako OPP. Wynika stąd, że nie możesz dokonać darowizny na rzecz osób indywidualnych albo instytucji, które nie posiadają przymiotu organizacji pożytku publicznego. Tzn. możesz, ale nie uzyskasz zwolnienia z podatku.
- Papierologia. Niestety, biurokracji w naszym kraju nigdy dość, ale spokojnie. To nic trudnego. Wszystkie dokumenty przechowuj sobie dziarsko w jednym miejscu. Mianowicie:
- Dokument potwierdzający dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co jest taką dokumentacją? Np. umowa darowizny, czy dokument WZ, bądź faktura wewnętrzna. Banki żywności mogą przygotować raport dystrybucji, czyli miejsca rozdysponowania towaru. To jest jasne, trzeba to mieć. Za każdą czynnością musi iść papier.
- Deklaracja/oświadczenie o przeznaczeniu darowizny. Produkty muszą być przeznaczone wyłącznie na cele działalności charytatywnej, o czym musisz wyraźnie wskazać osobie występującej z ramienia OPP, która podpisze Ci ten dokument.
- Oświadczenie/raport o przeznaczeniu darowizny. Po wykorzystaniu produktów, OPP powinno Ci przekazać dokument obrazujący cel wykorzystania darowizny.
Konkluzja
Powyższych obowiązków musi dopilnować również OPP. I z tego też wynika dobra i bezpieczna wiadomość. W przypadku, gdy OPP nie prowadzi dokumentacji określającej przeznaczenie otrzymanych towarów lub wykorzystano je na inne cele – podatek będzie zobowiązany uiścić Organizacja Pożytku Publicznego.
Zalety tych rozwiązań to nie tylko uśmiechnięte mordki dzieciaków czy potrzebujących, ale również korzyść dla Ciebie i środowiska.
___________________
Na koniec serdecznie Cię zachęcam, aby pewne przejawy pozytywnych dewiacji społecznych wcielać w życie na co dzień. Jeśli np. jesteś honorowym dawcą krwi i chciałbyś uzyskać darmowej porady prawnej, to uprzejmie zapraszam do bezpośredniego kontaktu.
Salut!
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam,
Biorę udział w poświątecznej zbiórce żywności. Odbieramy pojedyncze torby \”resztek\” jeżdżąc po prywatnych domach.
Znam sporo restauratorów i zastanawiam się, czy oni wiedzą, że mogą uniknąć problemów z U.S. i oddawać żywność. Czy Pana zdaniem informacja ta jest ogólnie dostępna? Przyznam, że do dziś byłam przekonana, że nie można ominąć podatku.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia Szmidt
Witam Panią serdecznie,
super inicjatywa, życzę powodzenia!
Poruszyłem ten temat na blogu, bo uważam, że niewielu restauratorów ma o tym wiedzę. Pomimo tego sądzę, że nawet kiedy restauratorzy zdają sobie sprawę z możliwości ominięcia podatku to nie decydują się na podjęcie konkretnych kroków, bo wymaga to czasu i znajomości papierologii. Wtedy jednak pojawia się Pani i tłumaczy wszystkim (pokazując choćby ten wpis), że wystarczy niewiele, aby pomóc ludziom, zaś wszelka dokumentacja będzie po Pani stronie.
Co do samych informacji – moim zdaniem są one ogólnie dostępne, ale też trzeba wyrazić inicjatywę, żeby je znaleźć. Prewencyjnie nikt o tym nie informuje, chyba że na tym blogu.;)
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Jakim organom kontroli muszę wykazać dokumenty potwierdzające przekazywanie darowizn? Przez jaki okres muszę dokumenty przechowywać potwierdzające darowiznę?
Pozdrawiam!
Witam Panią serdecznie, ma Pani na myśli darowiznę żywności jak mniemam?:) Generalnie dokumenty trzeba ujawnić wszystkim organom państwowym, które tego żądają. Z reguły będą to organy podatkowe. Jeśli chodzi o przechowywanie dokumentacji potwierdzającej darowiznę żywności – w mojej ocenie będzie to termin ogólny, tj. 5 lat.