Opłata recyklingowa za torbę foliową w gastronomii

Piotr Jankowski        19 marca 2018        Komentarze (0)

Zamawiając ostatnio w lokalu gastronomicznym danie na wynos spojrzałem do środka na zakup i rachunek. Posiłek został podany w styropianowym pojemniku, a całość opakowana w foliową torbę. Spojrzałem na rachunek, na którym oprócz stosownej opłaty za strawę, doliczona została opłata za pudełko. A gdzie opłata recyklingowa za torbę foliową? – zapytałem. To trzeba? – usłyszałem w odpowiedzi. Ano trzeba.

Na portalu managero.pl pojawiła się jakiś czas temu informacja, że za torby foliowe przy wydawanych w lokalach gastronomicznych potrawach na wynos musi być doliczona opłata recyklingowa. Niestety nie inaczej.

Opłata recyklingowa za torbę foliową w gastronomii

Potwierdza to Ministerstwo Środowiska, które na pytanie, czy opłata recyklingowa ma zastosowanie w przypadku prowadzenia lokalu gastronomicznego, w którym wydaje się nabywcom jedzenie na wynos w lekkiej torbie na zakupy z tworzywa sztucznego, wskazuje, że:

Użyte w ustawie pojęcie jednostki handlu detalicznego oznacza miejsce, w którym prowadzona jest sprzedaż detaliczna towarów. Powyższe pojęcie z kolei jest stosowane w statystyce publicznej i zostało zdefiniowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS): „sprzedaż detaliczna towarów – sprzedaż towarów własnych i komisowych (nowych i używanych) w punktach sprzedaży detalicznej, placówkach gastronomicznych oraz innych punktach sprzedaży (np. składy, magazyny) w ilościach wskazujących na zakup dla potrzeb indywidualnych nabywców”. W związku z powyższym punkty gastronomiczne (restauracje, bary itp. punkty oferujące dania, w tym na wynos) mieszczą się w pojęciu jednostki handlu detalicznego, a więc lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oferowane w tych punktach do pakowania zakupionych produktów podlegają opłacie recyklingowej.

Powyższe zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2056).

Co istotne, opłata recyklingowa winna być doliczana do podstawy opodatkowania VAT. Przy okazji możesz sprawdzić, jaka jest stawka podatku VAT przy daniach na wynos.

A co jak o tym zapomnisz?

 

Niestety jest to kolejny obowiązek o którym powinien pamiętać restaurator, bo w przypadku nienaliczenia wskazanej opłaty należy się liczyć z nałożeniem kary pieniężnej w kwocie od 500 zł do nawet 20. 000 zł. Decyzję w tym przedmiocie wydaje wojewódzki inspektor inspekcji handlowej. Należy jedynie mieć nadzieję, że nie przyjdzie żadnemu z zapracowanych urzędników do głowy, aby gastronomię również w tym przedmiocie kontrolować.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: