Dotacje do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych

Piotr Jankowski        25 października 2016        Komentarze (0)

Projekt ustawy budżetowej na rok 2017 wprowadził wątpliwość, czy utrzymane zostaną dotacje do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych? W mojej ocenie – tak, zostaną utrzymane. Potwierdzają to nie tylko słowa Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów podczas 28. Posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej mającego miejsce 19.X.2016 r., ale także komunikat Ministerstwa Finansów dostępny na ich stronie. Chociażby tu.

W stenogramie z tego posiedzenia możemy przeczytać, że :

(…) mimo, iż kwota na bary mleczne nie jest wprost widoczna w ustawie, to jak najbardziej jest ona zaplanowana w ustawie na rok 2017. To, że nie jest uwidoczniona, nie powoduje, że środki na ten cel są cofnięte czy też nastąpiła jakaś zmiana w zakresie dofinansowywania barów mlecznych. Środki na ten cel zostały przewidziane w rezerwie celowej 44.

Rezerwa celowa 44. Trochę jak tytuł ludlumowskiego kryminału. Niemniej jednak rezerwa ta dotyczydofinansowania realizacji niektórych zadań kontynuowanych, w tym kosztów świadczeń wysokospecjalistycznych„.

Dotacje do posiłków sprzedawanych w barach mlecznychTrudno na pierwszy rzut oka skojarzyć to z dotacją posiłków. W każdym razie wskazuje się, że właśnie z tych środków ma być przeznaczona kwota na bary mleczne. Kwota tej rezerwy nie jest mała, bo wynosi łącznie 429 665. W tysiącach. Czyli ponad 429 mln. Przy czym tak szeroko zdefiniowana rezerwa dotyczy także innych celów. Dla porównania w roku 2015 dofinansowania konkretnie dla barów mlecznych wynosiły 20 mln.

Pytanie więc powinno być inne. W jakiej kwocie będą dotacje?

Podobno w takiej, o jaką zawnioskują zainteresowani.;) Może to poniekąd wynikać ze słów przedstawicielki Rządu, która wskazała, że:

(…) umieszczenie ich w rezerwie celowej [środków na dotacje – PJ] będzie pozwalało na bardziej elastyczne wykorzystywanie tych środków, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat wykorzystanie zaplanowanych środków było na bardzo różnym poziomie. Oczywiście wtedy, kiedy by nie były wykorzystane – a ich wykorzystanie zależy od wniosków składanych przez beneficjentów tych dotacji, przy spełnieniu określonych przepisami rozporządzenia warunków – musiałyby po prostu być zablokowane, nie mogą być przeznaczone na inne cele.

Czyli, środki – jak przekonują decydenci są, ale w jakiej kwocie i czy będą kierowane do każdego wnioskującego – tego zapewne dowiemy się w momencie ich przyznawania.

Pozdrawiam!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: