Transakcje handlowe między przedsiębiorcami

Piotr Jankowski        03 stycznia 2017        2 komentarze

Wchodząc w nowy 2017 rok witam Was serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Nowy rok – nowe przepisy. Jest to dość istotny okres w polskim ustawodawstwie z uwagi na to, że uchwalone w starym roku przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia. Często są to zmiany dość istotne. Baczną uwagę warto zwrócić przede wszystkim na zmieniające się uregulowania dot. prowadzenia działalności gospodarczych.

Jedną z nich jest konieczność dokonywania transakcji handlowych między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego. Taki obowiązek nie jest niczym nowym. Można powiedzieć, że istnieje od zawsze. Zmienił się jednak limit transakcji, który decyduje o konieczności wykorzystania rachunku bankowego i konsekwencje.

Otóż od 1 stycznia 2017 r. limit ten został obniżony do 15.000 zł. Z dotychczasowych 15.000 EURO.

Transakcje handlowe między przedsiębiorcamiNie muszę Cię przekonywać, że transakcje o takiej kwocie, nawet w mniejszych przedsięwzięciach są dość częste. Tym bardziej, że dotyczy to jednorazowej wartości transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Do tej pory niestosowanie się do opisywanego obowiązku nie niosło za sobą żadnych konsekwencji. Uległo to drastycznej zmianie. Od nowego roku, pominięcie rachunku bankowego w kontakcie z kontrahentem skutkuje brakiem możliwości zaliczenia danego zakupu w koszty uzyskania przychodu.

Nie muszę chyba stwierdzać, że w sposób istotny może odbić się to na podatkowych rozliczeniach przedsiębiorców. Trzeba o tym pamiętać!

Pozdrawiam!

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Arkadiusz 7 stycznia, 2017 o 03:17

Dziękuję za poradę i z niecierpliwością czekam na nowe wpisy.

Odpowiedz

Piotr Jankowski 7 stycznia, 2017 o 10:26

Zapraszam;)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: